Rodzaje dywanów

Rodzaje dywanów

 

Piękny i zadbany dywan to ozdoba każdego pomieszczenia. Wybór dywanu wbrew pozorom nie polega tylko na zdecydowaniu o kolorystyce i wzorze jaki będzie na nim umieszczony. Oprócz walorów wizualnych dywan pełni rolę użytkową i z tego względu w trakcie podejmowania decyzji o o zakupie należy wziąć pod uwagę właściwości włókien, z których jest wykonany.

Dywany naturalne i syntetyczne

 

Dywany naturalne można podzielić na 3 grupy. Są to dywany wełniane, jedwabne i sizalowe.Charakterystyka dywanów syntetycznych jest o wiele bardziej skomplikowana, ze względu na różnorodność włókien, z których są wykonywane. Wśród dywanów syntetycznych wyróżnić można produkty wykonane z włókien polipropylenowych (w tej grupie mieszczą się również dywany Heat-Set), akrylowych, wiskozowych i poliamidowych. Istnieją również inne gatunki włókien syntetycznych, jednak są one stosunkowo rzadko stosowane w produkcji.

 

Dywany naturalne wełniane

Do produkcji dywanów wełnianych używa się zazwyczaj wełny owczej (czasami również wielbłądziej). Jest to więc zupełnie naturalne, bardzo miękkie i puszyste włókno. Za najlepszą na świecie uznaje się wełnę nowozelandzką, która gwarantuje najwyższą jakość włosia, połysk dywanu oraz komfort użytkowania. Podstawową cechą dywanów wełnianych jest ich niezwykła elastyczność i sprężystość (dzięki czemu można na nich stawiać meble z mniejszymi skutkami dla odciśnięć). Drugą ważną cechą tych dywanów jest ich wysoka wilgotność dzięki czemu dywany te mają bardzo dobre właściwości anty-elektrostatyczne, są dobrymi izolatorami ciepła oraz naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza. Dzięki gładkości włókien oraz właściwościom hydrostatycznym dywan wełniany jest bardziej odporny na zabrudzenia. Kolejną zaletą wełny jest jej trudnopalność. Wełna więc ma wiele swoich zalet, należy jednak pamiętać, że jest idealnym środowiskiem do rozwijania się drobnoustrojów – dywany wełniane nie są więc polecane dla alergików. Na tekstyliach wełnianych umieszczane są  różnego rodzaju oznaczenia. Podstawowym oznaczeniem jakości dywanu jest oklejenie go metką z logo Woolmark, który poświadcza, że dywan został wykonany ze 100% wełny strzyżonej ze zwierząt żywych.

Innym oznaczeniem dywanów jest oznaczenie wyrobu logo Wools of New Zealand, który jest nadawany tekstyliom stworzonym ze 100% wełny owczej z Nowej Zelandii.

logo woolmarklogo dywanów produkowanych z wełny nowozelandzkiej

 

 

 

 

 

 

 

 

Dywany naturalne jedwabne

dywan jedwabnyZwane inaczej kobiercami jedwabnymi z dalekiego wschodu są najbardziej cenionymi i kosztownymi dywanami. Dywany wykonane z naturalnego jedwabiu posiadają niezwykły połysk i miękkość. Są to dywany ręcznie tkane, kojarzone z zamożnością i orientalnymi wzorami. Gęstość tkania dywanów jedwabnych jest bardzo duża, dzięki czemu dywany te są bardzo solidne.

 

 

 

 

Dywany naturalne sizalowe

dywan sizalowyDo produkcji tych dywanów używa się liści z agawy rosnącej w Afryce i Brazylii. Włókno sizalowe (sisalowe) jest bardzo wytrzymałe i odporne. Jedynym minusem tych dywanów jest ich szorstkość i twardość.

 

 

 

 

 

 

 

Dywany syntetyczne polipropylenowe

Dywany te mają bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie, dzięki czemu służą przez bardzo długo. Włókna są twarde ale za razem sprężyste. Dzięki tym właściwościom dywan zachowuje swój pierwotny wygląd przez bardzo długo. Włókna polipropylenowe nie są atakowane przez żadne drobnoustroje i insekty. Dywany wykonane z polipropylenu bardzo dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu nadają się doskonale do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Dywany te są odporne na ogień – jedynie się topią. Włókno stworzone z tego rodzaju materiału nie chłonie wilgoci, jest łatwe do czyszczenia (można je także czyścić środkami chemicznymi). Dywany polipropylenowe są tańsze w produkcji niż dywany wełniane.

 

Dywany syntetyczne Heat-Set

dywan wykonany w technologii heat-setDywany te stworzone są z włókna polipropylenowego poddanego działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu zabiegowi dywany te do złudzenia (z wyglądu) przypominają dywany wełniane. Właściwości dywanów Heat-Set są zbliżone do właściwości dywanów wykonanych z polipropylenu.

 

 

 

 

 

Dywany syntetyczne akrylowe

dywan z włókien akrylowychDywany wykonane z przędzy akrylu są podobne w dotyku do dywanów wełnianych. Są miękkie i wykazują bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Dywany te także charakteryzują się niezwykłymi, bardzo żywymi kolorami. Włókno akrylowe odporne jest na słońce (dzięki czemu dywan nie wyblaknie przez nasłonecznianie). Dywany akrylowe mają wysoką odporność na środki chemiczne – można stosować na nie wiele środków utleniających i czyszczących.

 

 

Dywany syntetyczne wiskozowe

dywan z włókien wiskozowychCharakteryzują się bardzo wysokim połyskiem oraz niezwykłą miękkością. Wiskoza zwana jest inaczej sztucznym jedwabiem (ze względu na swoje właściwości zbliżone do naturalnego jedwabiu). Włókno wiskozowe ma jednak swoje minusy – szybko się wyciera oraz jest podatne na zabrudzenia. Wiskoza do złudzenia przypomina naturalny jedwab.

 

 

 

 

 

Dywany syntetyczne poliamidowe

dywan polamidowyWśród wszystkich (aktualnie wykorzystywanych) surowców, używanych do produkcji dywanów, włókno poliamidowe jest najbardziej trwałe i najmniej ścieralne. Dywany poliamidowe jednak często elektryzują się. W dywanach z poliamidu nie rozwijają się drobnoustroje i pleśnie. Jest to dywan bardzo łatwy w utrzymaniu.

 

 

 

 

 

 

Dywany tkane ręcznie lub maszynowo

 

Dywany tkane maszynowo

dywan tkany maszynowoObecnie wiele firm specjalizuje się w tkaniu dywanów metodą maszynową. Jest to tani sposób produkcji dywanów wełnianych oraz syntetycznych. Dywany tkane maszynowo mają cieńszą przędzę od dywanów tkanych ręcznie. Średnia klasa dywanu tkanego maszynowego to około 250 tys. pęczków w jednym metrze kwadratowym. Barwniki, za pomocą których farbowane są dywany są zazwyczaj barwnikami uzyskiwanymi chemicznie.

 

 

 

 

Dywany tkane ręcznie

dywan tkany ręcznieSą zwane inaczej kobiercami. Dywany te produkowane są na dalekim wschodzie. Głównymi ośrodkami tkackimi tych dywanów są: Iran, Indie, Chiny, Tybet, Maroko, Turcja, Afganistan, Pakistan. W zależności od pochodzenia dywany te są bardzo rozbieżne jeśli chodzi o wzornictwo, sposób tkania oraz gatunek. Za najlepsze uchodzą ręcznie tkane kobierce z Iranu (z miast Ghom, Tabriz, Isfahan itd). Przy produkcji dywanów ręcznie tkanych zazwyczaj używa się barwników naturalnych. Są to dywany kosztowne ze względu na sposób ich produkcji oraz czas produkcji. Średnia klasa dywanów ręcznie tkanych to około 150 tys. pęczków w jednym metrze kwadratowym.

 

 

Dywany ręcznie tuftowane

dywan ręcznie tuftowanyCoraz bardziej popularne obecnie dywany to dywany z grupy ręcznie „tuftowane”. Charakteryzują się one wysokim runem, oraz nowoczesnym wzornictwem w pięknie dobranych kolorach. Dywany te są miękkie, puszyste oraz sprężyste. Dywany z tej grupy mają od spodu podszycie antypoślizgowe wykonane najczęściej z bawełny (przyklejone do dywanu). Najczęściej spotyka się dywany ręcznie tuftowane wełniane oraz akrylowe. Dywany te są odporne na zabrudzenia oraz odznaczają się bardzo solidnym i estetycznym poziomem wykonania.

 

 

Dywany Shaggy

dywan shagyDywany Shaggy to, kolejna grupa dywanów która posiada bardzo wysoki włos. Zazwyczaj wykonane są z wełny albo poliamidu czy polipropylenu. Wysokość runa tych dywanów wacha się od 3 do 8 centymetrów. Dywany te są niezwykle nowoczesne, puszyste oraz bardzo miękkie. Swoją popularność zawdzięczają nietypowemu wyglądowi.

 

 

 

 

 

 

Podział dywanów ze względu na kraj pochodzenia

 

Dywany perskie

dywan perskiDywany te pochodzą z dawnej Persji czyli Iranu, Pakistanu, Afganistanu. Są to najbardziej cenione dywany. Wytwarzane są z jedwabiu oraz wełny. Kobierce Perskie charakteryzuje niezwykła precyzja tkania oraz wyszukane, orientalne wzornictwo. Wiedzę na temat tkania tych dywanów przekazuje się od około 2 500 lat z pokolenia na pokolenie.

 

 

 

 

 

Dywany indyjskie

dywan indyjskiCoraz bardziej pożądane dywany z Indii zawdzięczają swoją popularność  nowoczesnym wzorom oraz bardzo dobrym gatunkom wełny używanym do ich produkcji. Zazwyczaj do ich produkcji stosuje się wysokogatunkową wełnę z Tybetu czy Nepalu. Dywany te mają mniejszą gęstość tkania niż dywany Perskie, są za to bardzo grube i puszyste. Ręcznie tkany dywan z Indii jest bardzo wytrzymały – żywotność takiego dywanu oblicza się na długość życia jednego pokolenia. Dywany z Indii posiadają piękne, delikatne wzornictwo. Każdy wzór na dywanie jest ręcznie przycinany. Wśród tych dywanów wyróżnić należy dywany z prowincji Gabbeh, które charakteryzują się orientalnym wzornictwem oraz nietypowym gatunkiem wełny.

 

 

Dywany marokańskie

dywan marokańskiDywan marokański, to bardzo puszysty, miękki dywan. Wysoki włos – około 3 – 4 centymetrów oraz wygląd „skóry z barana” – to niektóre z charakterystycznych cech tego typu dywanów. Są to porządne, masywne dywany. Każdy ręcznie tkany dywan marokański otrzymuje po zakończeniu tkania certyfikat – ze względu na swoją jakość – żółty (przeciętna jakość), zielony (dobra jakość) oraz niebieski (najwyższa jakość dywanu). Dywany te są w kolorze naturalnej wełny, na których widnieją tylko delikatne, raczej spokojne wzory.

 

 

Dywany chińskie

dywan chińskiSą tkane z wełny jak i jedwabiu. Najbardziej charakterystyczną cechą tych dywanów jest niebywałe, kwiatowe wzornictwo. Wzory na dywanie są ręcznie, głęboko przycinane. Są to grube, sprężyste dywany, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. Niestety są bardzo rzadko spotykane w Europie ze względu na swoją cenę.